Reklama
  • Wtorek, 9 lutego 2016 (11:00)

    5 sposobów na skołatane nerwy

Wiemy, że stres szkodzi. Ale jak się uspokoić, skoro tyle rzeczy wokół nas irytuje?

Reklama

Czasem wystarczy byle drobnostka, by wyprowadzić cię z równowagi. Potem sama się sobie dziwisz, że tak łatwo dałaś się ponieść emocjom. Zdenerwowałaś się, powiedziałaś dwa słowa za dużo i teraz masz wyrzuty sumienia.

A przecież tak naprawdę nie było powodu... Ale wystarczy, że przypomnisz sobie, jak wyglądał cały twój dzień i już wiesz, skąd te nerwy. Jeśli zbyt długo chodzisz napięta i zestresowana, wystarczy drobiazg i wybuchasz ze zdwojoną siłą. Dlatego zobacz, jak radzić sobie z nerwami i jak je koić. Są na to proste sposoby.

1. Oddychanie brzuchem

Czujesz, że zaraz wybuchniesz? Odejdź w zaciszne miejsce. Stań na lekko rozstawionych nogach. Zamknij oczy. Połóż prawą rękę na brzuchu i staraj się wciągnąć powietrze tak, by ręka się uniosła. Nie musi to być bardzo głęboki wdech. Powoli wypuść powietrze. Powtórz kilka razy.

2. Akupresura

To chińska metoda leczenia, która polega na uciskaniu odpowiednich miejsc na ciele. Gdy przeżywasz silne wzburzenie, gniew albo lęk, uciskaj wewnętrzną część przedramienia, w odległości ok. 6 centymetrów od nadgarstka.

3. Ćwiczenia relaksacyjne

Zmniejsz napięcie mięśni. Stań prosto. Ręce opuść wzdłuż tułowia. Zaciśnij pięści, podnieś barki i ramiona do góry. Jednocześnie wciągnij nosem powietrze. Zatrzymaj je na chwilę, po czym energicznie strząśnij ramionami w dół, rozluźniając pięści i wydychając powietrze ustami.

4. Masaż rozluźniający

Połóż prawą rękę na lewym ramieniu przy szyi. Palcami i nasadą dłoni ugniataj i ściskaj mięśnie, posuwając się w stronę ramienia i z powrotem. To samo zrób z drugiej strony.

5. Wysiłek fizyczny

Czujesz, że nerwy cię rozsadzają? Zrób kilka bardzo energicznych kroków, machaj przy tym rękami. Jeśli zdrowie ci na to pozwala – przebiegnij szybko krótki odcinek.

Takie jest życie

Zobacz również

  • Byle co wyprowadza mnie z równowagi, szybko się unoszę, nie panuję nad emocjami. Czy to nadpobudliwość, czy już nerwica? Elżbieta z Iławy więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.