Reklama
  • Poniedziałek, 18 lipca 2016 (14:00)

    Czy to nerwica natręctw?

Skończyłam 67 lat. Od jakiegoś czasu mam problem, o którym wstydzę się powiedzieć lekarzowi. Nie jestem w sta nie spokojnie przebywać w mieszkaniu. Drażni mnie tupanie sąsiada, szczeka nie psa na ulicy, a w nocy nie mogę spać, gdy słyszę odgłosy windy. Czy to nerwica natręctw? Eliza z Malborka (ŻnG 22)

Reklama

Odpowiada: Hanna z Warszawy. Nie jest to raczej nerwica natręctw, bo dla tej choroby charakterystyczne jest pojawianie się obsesyjnych myśli lub powtarzanie wciąż tych samych, irracjonalnych czyn ności. A Panią tylko wszystko złości.

Taka nerwowość często bywa oznaką przemęczenia, ale też nieradzenia sobie z codziennymi problemami. Może więc powinna Pani poszukać pomocy terapeuty?

Ja też przez dłuższy czas przeżywałam na pady złości, z którymi nie mogłam sobie po radzić. Występowały z różnym natężeniem – od irytacji po wybu chy wściekłości – na wet kilka razy w tygodniu. I miały wpływ na moje zdrowie, bo towarzyszyło im szybkie bicie serca i nagły skok ciśnienia, co w naszym wieku – mam 65 lat – bywa groźne.

Odbyłam kilka sesji terapii poznawczo-behawioralnej, pod czas której nauczy łam się nazywać swoje problemy i konstruktywnie o nich myśleć. To pomogło mi okiełznać emocje i zmienić schematy mojego zachowania.

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Masz wrażenie, że życie Cię przytłacza? Nie masz na nic ochoty i na dodatek ciągle chorujesz? Ktoś tu chyba jest zestresowany… Jeśli uświadomisz sobie, co jest Twoim stresorem, łatwiej Ci będzie... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.